Norsko-Island
O našem partnerství s podtitulem Geoparky-identita-umění

Během festivalu máte výjimečnou možnost potkat naše partnery z Norska a Islandu, kteří se s námi přijeli podělit o své zkušenostmi s uměleckými a osvětovými projekty. Naším společným tématem je hledání cesty, jak oživit a upozornit na zapomenutá místa a krajiny, jak propojovat netradiční přístupy a obory - přírodovědné disciplíny, umění, architekturu a historii - a jak to vše dělat s lidmi. 

Guðmundur Hrafn Arngrímsson, Gunnar Oli Gudjonsson - The Turf Network (Island) - síť propojuje krajinné architekty, řemeslníky a umělce (turf znamená rašelina). Mezi její základní charakteristiky patří zaměření na ekologii, týmovou práci a propojení napříč odbornými oblastmi. Snaží se o nové způsoby přiblížení krajiny a urbanismu.

Pål Thjømøe, Sara Gentilini - Globální geopark MAGMA (Norsko) patří do sítě globálních geoparků a zaměřuje se na pět klíčových oblastí: dobrodružství (prohlídky s průvodcem), tvořivost a inovace (například virtuální realita GeoVR), kultura (místní potraviny - GeoFood a místní řemesla - GeoCraft), udržitelnost (cyklistické trasy - GeoBike), osvěta a vzdělávání (Geoschool).

Maiken Stene (Norsko) vystudovala uměleckou školu Nordland Art and Filmschool. Je ředitelkou kulturního centra Velferden, které je umístěné v budovách bývalého dolu. Velferden je unikátní site specifik centrum, ve kterém probíhají výstavy, koncerty a workshopy. Centrum zprostředkovává dialog mezi místní historií, geologií, cestovním ruchem i soudobým uměním.

Hans Edward Hammonds (Norsko) je novozélandský umělec, který nyní působí v norském Stavangeru. Věnuje se psychologii, ekologii, neurovědě, post-humanismu, šamanismu, sci-fi a ekologii. Mezi preferované techniky patří film, fotografie, textil, papír, instalace a performance. Hammonds je také členem představenstva neziskového projektu Studio17, který zve umělce, aby obsadili prostor galerie, experimentovali a posouvali hranice a své vlastní umělecké postupy.